Mi a teendő, ha a weboldal nem jelenik meg a keresőben? Van rá megoldás!
Bosszantó lehet amikor weboldaladat egyáltalán nem jeleníti meg a Google kereső a találatok között. Ha webfejlesztőt bíztál meg a weboldal elkészítésével, akkor szinte biztos, hogy elhárítja neked ezt a problémát, viszont ha magad szeretnél utánajárni, akkor az alábbi pontok segítségével könnyedén megteheted.
Nézzük milyen okai lehetnek annak, ha egy elkészült weboldal nem jelenik meg a keresőben?
Indexelés engedélyezése
A fejlesztési fázisban a weboldal készítője a keresőmotorokat ideiglenesen kizárhatja az oldaladról. Ezt azért teszi, hogy a félkész weboldalad ne kerüljön még be a Google találatai közé. Amikor a weboldal teljesen elkészül, akkor a fejlesztő ezt a beállítást kiiktatja és ezáltal zöld jelzést ad a keresőmotoroknak a feltérképezésre. A hiba akkor keletkezik, hogyha ez a beállítás tévesen bent marad és nincs aki kikapcsolja.
Ellenőrzés:
- Lépj be a WordPress admin felületre.
- A bal oldali menüben keresd meg a „Beállítások” menüpontot.
- Ezen belül pedig válaszd az „Olvasás„-t.
- Görgess az oldal aljára és ellenőrizd, hogy az alábbi checkbox ne legyen kipipálva. („Keresőmotorok indexelésének a tiltása (noindex)„).
SearchConsole bekötése
Ha a Google-nak szabad az út az oldalad bejárására, de mégsem jelenik meg, akkor érdemes bizonyos lépésekkel elősegíteni a folyamatot.
A keresőrobotoknak az oldalad publikálása után bizonyos időbe telhet, mire automatikusan felderítik és indexelik az oldaladat. Sajnos ameddig a weboldalad nincs indexelve, addig nem is fog megjelenni a találati listán.
Szerencsére a Google biztosít egy weboldaltulajdonosok és fejlesztők számára is elérhető ingyenes eszközt, melynek segítségével akár manuálisan is kérheted a Google-t, hogy indexelje az oldaladat, így a folyamat felgyorsul és te hamarabb lehetsz jelen a keresési találatokban.
Az eszköz neve Google Search Console, mely nemcsak segíti oldaladat az indexelésben, hanem azt is ellenőrizheted, hogy milyen hibák akadályozzák az indexelést. Ezen kívül számos olyan funkciót kínál, melyekkel nyomon követheted weboldalad teljesítményét a Goolge keresőben.
Ha még nincs fiókod a Search Console-on, érdemes létrehozni, és bekötni az oldaladba. A bekötéshez használható útmutatómat hamarosan eléred az oldalamon.
SEO bővítmény telepítése
Robots.txt
A WordPress telepítésekor a rendszer automatikusan legenerál egy robots.txt fájlt.
Ez a kis fájl arra szolgál, hogy irányítsa a keresőmotorok robotjait, mely oldalakat látogathatják meg és melyeket nem.
A fájlt általában a következő linken keresztül éred el: www.sajatweboldaladneve.hu/robots.txt
Alapértelmezés szerint így néz ki:
User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php
Ez az alapbeállítás engedélyezi a keresőmotorok számára a nyilvános oldalak indexelését, miközben korlátozza a hozzáférést az adminisztrációs felülethez és más nem nyilvános fájlokhoz.
Hibák elkerülése
A robots.txt fájl beállításai néha hibásak lehetnek, ha például a hozzáférési szabályok véletlenül vagy szándékosan korlátozzák a keresőmotorok hozzáférését olyan oldalakhoz, amelyeket szeretnél indexeltetni.
Megoldás SEO pluginokkal
A RankMath vagy Yoast SEO plugin telepítése után a robots.txt fájlt könnyen módosíthatod kódolás nélkül. Ezek a pluginok felhasználóbarát felülettel rendelkeznek, ahol egyszerűen beállíthatod, hogy mely oldalakat érhetik el a keresőmotorok.
A SEO pluginok lehetővé teszik a robots.txt kezelését vizuálisan és egyszerűen, hozzájárulva a hatékony keresőmotor-optimalizáláshoz.
Sitemap
A SEO plugin további előnye, hogy automatikusan létrehozza a webhely sitemap-jét (oldaltérképét). Ez az oldaltérkép segíti a keresőmotorokat a weboldal összes oldalának gyors és hatékony feltérképezésében, így a tartalmak könnyebben elérhetők és indexelhetők. A sitemap biztosítja, hogy minden fontos oldal és bejegyzés gyorsabban bekerüljön a kereső találati listáiba, és ezáltal növeli a weboldal láthatóságát.
A sitemap-et, amelyet a SEO plugin automatikusan létrehoz, érdemes betölteni a Google Search Console-ba is. Ezzel közvetlenül jelezheted a Google számára a weboldalad struktúráját, és gyorsíthatod az oldalak indexelését. A Search Console-ban egyszerűen megadhatod a sitemap URL-jét, így biztosítva, hogy a keresőmotor rendszeresen frissítse a webhely térképét, és naprakész legyen a tartalmakról.
Összegzés
A weboldalad láthatósága a Google keresőben kulcsfontosságú, ám előfordulhat, hogy a Google nem jeleníti meg a találatok között. Ebben az útmutatóban átnéztük a legfontosabb lépéseket, amelyek segítenek biztosítani, hogy a weboldalad indexelve legyen és megjelenjen a keresési eredményekben.
Elsőként ellenőrizd az indexelés engedélyezését a WordPress beállításaiban, mivel fejlesztés során az oldal indexelését gyakran kikapcsolják. Majd csatlakoztasd weboldaladat a Google Search Console-hoz, amellyel nyomon követheted az indexelést és javíthatod a hibákat.
SEO bővítmények, mint a RankMath vagy Yoast SEO, további előnyt biztosítanak azzal, hogy egyszerűen szerkesztheted a robots.txt fájlt és létrehozhatod az oldaltérképet (sitemap) – mindezt kódolás nélkül. A robots.txt beállítások lehetővé teszik, hogy szabályozd, mely oldalakat érjék el a keresőmotorok, a sitemap pedig biztosítja, hogy minden fontos oldal gyorsabban bekerüljön a Google keresési találataiba.
Ezekkel a lépésekkel hozzájárulhatsz ahhoz, hogy a weboldalad könnyebben megtalálható legyen a Google keresőjében, és a látogatók gyorsabban elérjék tartalmaidat.